Майже 60% українців переконані, що децентралізація потрібна, - результати дослідження

06 березня 2019, 16:53
Майже 60% українців переконані, що децентралізація потрібна, - результати дослідженняДержава може звітувати про показники децентралізації, зокрема, щодо кількості громад чи площ територій, вкритих ОТГ, сотні нових опорних шкіл чи дитсадків, кілометрів доріг. Але першочергово для нас є важливішою оцінка українських громадян, на яких і спрямована реформа.

Про це наголосив під час презентації результатів Всеукраїнського соціологічного дослідження «Децентралізація та реформа місцевого самоврядування серед населення України та об’єднаних тергромад» Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

Соціологічне дослідження було здійснене Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) на замовлення Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні» у співпраці з експертами РЄ та Мінрегіоном.

«2015 року ми почали об’єднання, передали на місця повноваження і ресурси. Громади, міста і села почали жити в іншій системі управління. Сьогодні маємо відповідь на питання: 58% жителів України переконані, що реформа децентралізації потрібна, серед жителів ОТГ – 63%. А майже половина жителів України (49%) вважають, що децентралізація сприяє розвитку громад. І це дійсно так: ОТГ стають точками зростання, а з успішності кожної громади складається загальний успіх України», — зазначив Геннадій Зубко.

Найбільше людей — 43% розуміють реформу як передачу повноважень і ресурсів органам місцевого самоврядування. Та просто передача ресурсів на місця – не самоціль! Дуже важливо, що б ці кошти конвертувались у якість життя для людей.

«Якщо у 2015 році лише 19% відзначали певні зміни на краще у своєму населеному пункті в результаті збільшення місцевих бюджетів, то у 2018-му людей, які бачать реальні зміни – 39,5%. Плюс до цього слід додати ще 22% тих, хто чули, що зміни відбуваються. Тобто загалом на кінець 2018 року 61,5% українців або відчули покращення, або очікують на нього», — розповів урядовець.

У свою чергу, Голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг підкреслив, що запорукою успіху будь-якої демократичної реформи є комунікація з населенням, розвиток місцевого самоврядування та децентралізації влади.

«Сьогодні існує тісна співпраця між місцевим самоврядуванням та асоціаціями у частині використання рекомендацій та стандартів ЄС щодо законотворчості та спроможності самоврядних громад. Рада Європи вважає, що Україна досягла значного прогресу у процесі децентралізації, але попереду ще великий обсяг роботи для приведення законодавства у сфері децентралізації у відповідність до європейських стандартів. Успіх у значній мірі залежить від того, як реформу сприймають люди», — наголосив він.

Найбільш помітним покращенням ситуації, яке відзначають 73% тих, хто помітив або почув про певні позитивні зміни у своєму населеному пункті, лишається ремонт покриття вулиць, дворів. Досить багато респондентів відзначили позитивні зміни з освітленням (57%), ремонтом бюджетних приміщень (39%), облаштуванням соціальної інфраструктури (38%) тощо.

Поки що найбільш критично сприймається ситуація у сфері охорони здоров’я. Особливо щодо первинного рівня поки що лише 10% відчувають покращення. Щоб кардинально змінити ситуацію, наразі впроваджується ініційована Президентом програма з розвитку сільської медицини.

Виконавчий апарат обласної ради