Обласний центр громадського здоров’я: профілактика – головний чинник охорони здоров’я

06 лютого 2020, 13:27

В Україні триває реформування галузі охорони здоров’я. У рамках цієї реформи на Черкащині у листопаді 2019 року рішенням обласної ради створено нове комунальне некомерційне підприємство «Черкаський обласний центр громадського здоров’я Черкаської обласної ради». Про особливості його роботи, відмінність Центру від інших медичних закладів наша розмова з медичним директором Іриною Білоус.

Варто зауважити, що центр громадського здоров’я – це не лікарня, як дехто, можливо, подумав. Наші функції чітко розмежовані і обумовлені чинним законодавством: ми займаємося профілактикою захворювань, адже як засвідчують дані Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), це набагато ефективніший захід і засіб, ніж лікування вже запущених хвороб чи патологій, – зазначила Ірина Вадимівна на початку розмови.

 

Далі вона розповіла, що фактично Центр є структурою регіонального рівня. Керується у своїй безпосередній роботі наказами і розпорядженнями Міністерства охорони здоров’я України. У процесі становлення підприємства уже розробили обласну програму та стратегічний план розвитку громадського здоров’я, комунікаційні заходи як систему подальшої діяльності з метою інформування населення задля профілактики захворювань.

–  Розкажіть детальніше, які функції покладені на ваш колектив.

- ВООЗ вже давно визначив близько десяти оперативних функцій, які мають бути забезпечені на регіональному рівні у діяльності таких підприємств, які успішно діють у багатьох країнах світу. Насамперед, це епідеміологічний нагляд, моніторинг, реагування на небезпечні чинники та надзвичайні ситуації у сфері громадського здоров’я; захист здоров’я населення, в тому числі охорона праці та забезпечення безпечності харчових продуктів, обстеження мешканців, визначення проблем і розробка профілактичних програм, інформаційно-просвітницька діяльність (виготовлення буклетів, тематичних промороликів, пропаганда здорового способу життя, раціонального харчування), імунопрофілактика (щеплення, вакцини), кадрове, організаційне та фінансове забезпечення системи громадського здоров’я, навчання кадрів, локальні проєкти тощо. В цілому, величезний обсяг роботи, що потребуватиме щоденного аналізу.

– Звідки ви черпатимете інформацію?

– Джерел для цього є декілька: Міністерство статистики, лабораторні центри і, звичайно,  безпосередній моніторинг нашими спеціалістами, обмін інформацією з усіма зацікавленими структурами.

– Колектив укомплектований кадрами для здійснення  покладених завдань?

– Так. Адже фактично підприємство утворене шляхом реорганізації на базі Центру з профілактики  та боротьби зі СНІДом, до якого було приєднано комунальну установу «Обласний центр здоров’я та відділ імунопрофілактики» з обласного центру медичної статистики.

Також у нас діє сучасний лабораторний комплекс, який обслуговує мешканців Черкаської і Кіровоградської областей у сфері соціально небезпечних хвороб.

Водночас варто зауважити, що становлення підприємства ще не закінчилося. Цього року Черкаський обласний центр громадського здоров’я очікує приєднання нових структур для виконання визначених оперативних функцій, тому ми розраховуємо на подальшу підтримку депутатського корпусу обласної ради, виконавчих органів влади.


Виконавчий апарат обласної ради