Комунальний заклад обласної ради за рік став потужним центром громадського здоров’я

05 січня 2021, 11:56

Більше року тому, восени 2019 року, Черкаська обласна рада на виконання рішень Уряду створила обласний Центр громадського здоров’я як нове комунальне некомерційне підприємство на базі Черкаського обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом. На конкурсній основі директоркою підприємства було призначено Ірину Вадимівну Білоус, кандидата наук з державного управління, лікаря вищої категорії.

Сьогодні наша розмова про перший рік становлення центру.

– Ірино Вадимівно, розкажіть, будь ласка, чому нове комунальне підприємство було сформовано на базі обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом?

– На мою думку, головним критерієм для такої реорганізації стало те, що обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом найкраще підходив для виконання основних функцій системи громадського здоров’я – профілактики захворювань. Саме на нову структуру покладаються вимоги щодо профілактики і недопущення поширення різних хронічних хвороб, на які страждають багато жителів Черкащини.

А ми вже мали і маємо висококваліфікований колектив та персонал, який постійно підвищує кваліфікацію на міжнародних тренінгах, досвід з впровадження медичних інформаційних систем, роботи з міжнародними донорами та організаціями, адже профілактика ВІЛ-інфекції та лікування соціально-небезпечних захворювань відносяться до функцій громадського здоров’я.

– Можете детальніше розповісти, як пройшло становлення колективу та адаптація до роботи в нових умовах, з новими повноваженнями?

– Особливістю закладу є те, що він надавав і продовжує надавати організаційно-методичну допомогу 25 лікувальним закладам області, які на сьогодні лікують ВІЛ-інфекцію,

Водночас зі створенням комунального підприємства наші функції значно розширилися. Вони включають у себе здійснення заходів щодо проведення епідеміологічного нагляду та моніторингу захворювань, в тому числі соціально-небезпечних, профілактика захворюваності населення на інфекційні та неінфекційні захворювання, лабораторна діагностика захворювань тощо.

Наразі КНП вже виконує шість із десяти визначених оперативних функцій громадського здоров’я, а у 2021 році ця кількість значно збільшиться.

Забезпечує виконання визначених перед нами функцій сучасна вірусологічна лабораторія зі статусом міжобласної, відділ імунопрофілактики, інформаційно-комунікаційний відділ та відділення лікування ВІЛ-інфекції та вірусних гепатитів, низка інших відділів. Лабораторія центру оснащена сучасним обладнанням, виконує дослідження пацієнтів двох областей – Черкаської та Кіровоградської.

На жаль, так склалося, що розміщені вони у різних куточках міста в орендованих приміщеннях. Зрозуміло, що така розпорошеність відділів ускладнює роботу підприємства та вимагає додаткових транспортних витрат. Та, незважаючи на це, ми повністю забезпечуємо всі поставлені перед нами завдання.

Зрозуміло, що на сьогодні практично обласний центр громадського здоров’я – це досить потужна структура. Як ви вбачаєте подальший розвиток?

– До сказаного додам також, що Центр є базою підвищення кваліфікації середнього медичного персоналу Черкаської медичної академії та тісно співпрацює з КП «Фармація», є закладом-отримувачем медикаментів для всіх лікувально-профілактичних закладів області, здійснює їх розподіл, відправку та контроль за використанням.

Підприємство регулярно виплачує державну соціальну допомогу дітям, народженим ВІЛ-інфікованими матерями, та виконує інформаційно-комунікаційні функції для всіх лікувальних закладів та населення області.

З початком цього року передбачається приєднання КЗ «Черкаський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики», що тягне за собою розширення структури і нові робочі місця. Тобто, завдань і обов’язків додається.

– До речі, ви не обмовилися про фінансове забезпечення. Наскільки збалансованим є кошторис вашого підприємства?

      – Цікавим аспектом нашого підприємства, яке відрізняється від інших медичних установ Черкащини, є «гібридний» бюджет. Обласний центр фінансується з обласного бюджету в рамках фінансування обласної програми «Розвиток системи громадського здоров’я», Державного бюджету України, Національної служби здоров’я України, а також має власні надходження від платних послуг.

Завдяки набутому досвіду та прагненню до нового у Центрі налагоджена активна співпраця з різними проєктами міжнародної технічної допомоги, які фінансуються такими донорами, як Глобальний Фонд боротьби з ВІЛ, туберкульозом та малярією, Центр контролю захворювань США, I-TECH, PATH, USAID. Налагоджено тісне співробітництво із всеукраїнськими організаціями БО 100% ЖИТТЯ та БО «Альянс громадського здоров’я».

– Отже, підсумовуючи, можна з упевненістю сказати, що рік роботи КНП не пройшов марно…

–  Однозначно. За цей рік роботи, та ще й в умовах пандемії КОВІД-19, було закладено тверду основу для подальшого сталого розвитку. А саме: розроблено чіткі тарифи на лабораторні послуги суб’єктам господарювання на договірній основі, які затверджено розпорядженням голови Черкаської облдержадміністрації. Укладено більше сорока договорів з підприємствами Черкаської та Кіровоградської областей. З листопада 2020 р. розпочалась робота з надання лабораторних послуг юридичним особам на договірній основі.

Впродовж року підприємство отримало з Державного бюджету та від міжнародних донорів медикаментів, вакцин,  лабораторних реактивів та розподілило їх на загальну суму близько 25 млн грн.

Розпочата підготовка підприємства на акредитацію по стандарту ДСТУ EN ISO 15189:2015 «Медичні лабораторії – вимоги до якості та компетентності». До процесу акредитації залучені кошти міжнародного донора – Центру з контролю за захворюваністю Департаменту охорони здоров’я США.

Такі кроки дозволять підприємству розвиватись та виходити на національний рівень.  

– Зазвичай, не обійтися без традиційного запитання про проблеми, які наразі ви бачите і шляхи їх вирішення.

 – Серед проблемних питань, які потребують вирішення у 2021 році, є процедура приєднання до нашого закладу центру медичної статистики та відповідно організація роботи об’єднаного колективу. Сподіваюся, що з цим ми справимося колективом самостійно.

Інше питання потребує допомоги керівництва обласної ради і зацікавлених сторін. Це – розміщення КНП «Черкаський обласний центр громадського здоров’я» в одному місці, виділення для потреб нашого центру окремого приміщення площею близько 2000 кв.м. з можливістю організації складських приміщень для зберігання вакцин, реагентів, медикаментів, тест-систем для вірусологічної лабораторії, які потребують низькотемпературних режимів тощо. Створення інфраструктури для прийому, зберігання вакцини від коронавірусу та місць вакцинації мешканців Черкаської області є надзвичайно критичне і надважливе. Розумію, що це не робиться за помахом чарівної палички, але про створення і розвиток цієї інфраструктури треба думати невідкладно.

Розмову вів Федір Пилипенко