Черкаська облрада просить увіковічити пам'ять про Теліженка

24 червня 2024, 16:59

Під час пленарного засідання 21 червня депутати ухвалили звернення до Черкаської обласної військової адміністрації та Управління культури та охорони культурної спадщини щодо увіковічення пам’яті Народного художника України Миколи Теліженка

Зважаючи на багатогранну творчу спадщину Миколи Теліженка, його особисту роль та внесок у державотворення, національно-патріотичне виховання, зміцнення обороноздатності та духовний, культурно-освітній розвиток України, ініціюється створення Оргкомітету з увіковічення його пам’яті.

Оргкомітет досліджуватиме творчу спадщину Миколи Матвійовича Теліженка, її вплив, сприяння відродженню й розвитку мистецьких традицій українського народу, розробить і подасть на затвердження план заходів з увіковічення пам’яті митця на місцевому та загальнонаціональному рівнях.

Зокрема, серед пропозицій планується у т.ч.
- Відповідно до повноважень органів виконавчої влади та місцевих органів самоврядування оголосити ювілейну річницю з дня народження Народного художника України Роком Миколи Теліженка.

- За результатами досліджень розглянути можливість ініціативи оформлення, погодження та подання документації для включення об’єктів культури спадщини до Попереднього списку об'єктів-кандидатів на включення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у координації з головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує та реалізує державну політику у сферах культури та охорони культурної спадщини і, відповідно, співпрацює з ЮНЕСКО у сфері імплементації Конвенції 1972 року – Міністерство культури та інформаційної політики України (МКІП).

Зауважимо, що Теліженко Микола Матвійович працював у галузі художньої кераміки, дерева, каменю, монументального мистецтва, витинанки та графіки. Член Національної спілки художників України з 1988 року, член Національної Спілки майстрів народного мистецтва України з 1998 року.

За значний особистий внесок у державне будівництво, зміцнення обороноздатності, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю та з нагоди 30-ї річниці незалежності України йому присвоєно звання Народний художник України (23 серпня 2021).

Раніше, 26 червня 2006 року за вагомий особистий внесок у державне будівництво, утвердження конституційних прав і свобод громадян, соціально-економічний і духовний розвиток України Микола Матвійович отримав звання Заслуженого художника України. Він є кавалером Ордена «За заслуги» ІІІ ступеня (25 грудня 2009).

Ім’я Микола Теліженко широко відоме в мистецьких колах України та закордоном. Він є учасником багатьох всеукраїнських та міжнародних мистецьких виставок та симпозіумів, у т.ч. 17-ти персональних виставок.

У 2018 році велика робота Миколи Теліженка у техніці витинанки «Квітуча Україна» була подарована міністром закордонних справ України президенту Єгипту, як символ Соборності України. Нині цей твір знаходиться в Національній бібліотеці Єгипту м. Каїр.

Микола Матвійович є автором прапора Черкас, герба Черкащини і окремих районів області.
 


Виконавчий апарат обласної ради