Голова обласної ради: «Жителі Черкащини не повинні бути заручниками медреформи»

25 лютого 2020, 15:34

За ініціативи голови обласної ради Анатолія Підгорного 24 лютого проведено зустріч керівників області з головними лікарями центральних районних лікарень. Передумовою зустрічі стали візити голови обласної ради до ЦРЛ, під час яких лікарі закладів охорони здоров’я висловили занепокоєння щодо початку другого етапу медичної реформи, який має розпочатись з 1 квітня цього року. За словами лікарів, встановлені тарифи, які Національна служба здоров’я України буде сплачувати за лікування хворих, занижені на 40-60%. Цього не вистачить ні на якісне лікування, ні на забезпечення життєдіяльності медичних закладів.

Згідно зі змінами, які пропонує МОЗ із 1 квітня, заклади охорони здоров’я другого та третього рівня будуть фінансуватися за іншою схемою. Якщо раніше медичні установи отримували медичну субвенцію за кількістю «ліжкомісць», то з 1 квітня НСЗУ закуповуватиме у лікарень окремі медичні послуги відповідно до встановлених тарифів. У МОЗ не вважають за доцільне витрачати бюджетні кошти на «вікна та стіни» лікарень, які надають недостатню кількість послуг, або дублюють інші медзаклади і є нерентабельними.

– Реформа медицини – це давно назрілий крок, який є безумовно необхідним. Проте, реформуючись, маємо не втратити існуючу мережу медичних закладів, аби жителі Черкащини змогли отримувати медичну допомогу, та не стали заручниками цієї реформи, – розпочав зустріч з лікарями Анатолій Підгорний. – Саме тому ми маємо почути реальну картину, яка сьогодні склалась у медичній галузі нашої області, та напрацювати пропозиції щодо вирішення найболючіших питань.

Ті заяви, що зараз декларуються, обманюють і пацієнтів, і лікарів. Ті розрахунки, які нам дає НСЗУ, показують, що нереально буде забезпечити пацієнту справді стовідсоткове лікування, – висловили стурбованість лікарі.

– Ми б зараз тут не збиралися, аби з самого початку реформу запроваджували професіонали, а не любителі медичних наук. Кажуть, що ми йдемо у Європу, але мені цікаво, який хірург там працюватиме за 200 доларів у місяць. Якби були встановлені адекватні ціни на послуги, то ми б зараз не шукали вихід із ситуації, – переконаний головний лікар Звенигородської ЦРЛ Вардан Айрапетян.

За словами лікаря Уманської ЦРЛ, депутата обласної ради Валентина Судакевича, лікарні із самого початку перебувають в нерівних умовах. НСЗУ не надаватиме кошти за пролікованих пацієнтів тим лікарням, які не оформлять документи на право надання певного пакета послуг. А для цього потрібне відповідне обладнання та вузькопрофільні фахівці.

– Запроваджуючи реформу, потрібно було спочатку поставити медзаклади в рівні умови, тобто закупити їм обладнання, яке вимагає НСЗУ і яке потрібне для підписання договору на більшу кількість пакетів послуг. Відповідно отримати краще фінансування, – говорить Валентин Судакевич. – Де нам шукати додаткове фінансування?

Начальниця управління охорони здоров’я Черкаської ОДА Лариса Кошова запевнила лікарів, що подання заявок до НСЗУ на 7 основних пакетів послуг продовжуватиметься протягом 2020 року, тобто установи ще встигнуть підготуватися.

А директор департаменту фінансів Черкаської  ОДА Наталія Кравченко внесла пропозицію, аби покращити фінансовий стан лікарень та районних бюджетів, звернутися до НСЗУ, щоб перші три місяці було посилене фінансування. Таким чином можна буле закумулювати фінансовий ресурс місцевих бюджетів для придбання обладнання, а лікарні зможуть провести тендери, закупити медикаменти і забезпечити зарплату лікарям.

Водночас голови районних рад, присутні на зустрічі, стверджують, що їх бюджетів не вистачить для приведення райлікарень до рівня, якого вимагає НСЗУ.

– На місцеві бюджети переклали співфінансування інсуліну, також навантажили додатковими повноваженнями у галузі освіти, пільговому перевезенню, утриманню доріг тощо. Це ілюзія, що місцеві бюджети збільшилися. Вони зросли за економічними показниками, а не реальними. Ми готові допомагати, але виконавча гілка влади має подати пропозиції щодо забезпечення наповнення бюджету фінансами для її здійснення, – переконана голова Тальнівської районної ради Валентина Любомська.

Ще одна проблема, яка виникає з переходом до другого етапу медреформи – це доступність до лікарень пацієнтів із віддалених сіл.

– Якщо говорити про укрупнення або перепрофілювання деяких лікарень. Хтось думав про те, як будуть отримувати медичну допомогу жителі сільської глибинки? – обурюється депутат обласної ради від ВО «ЧЕРКАЩАНИ» Олександр Лупашко. – Не варто забувати, що єдиним існуючим у селі транспортом є старенький автобус, який ще й ходить не кожен день. Потрібно також враховувати і стан доріг та виділити кошти на ремонтування доріг місцевого значення.

Дещо градус напруги зняв заступник голови ОДА Юрій Лесюк, який запевнив, що у квітні передбачене 100% фінансування у вигляді глобальної ставки.

У свою чергу голова Федерації профспілок Черкаської області Петро Шевченко звернув увагу на забезпечення соціальних гарантій медпрацівників в ході реформування, які можуть бути вивільненими.

За результатами наради Анатолій Підгорний дав доручення підготувати проєкти рішень обласної ради про звернення депутатів Черкаської обласної ради до Кабміну щодо відміни державного регулювання цін на медичні послуги, що надаються за договорами, укладеними з НСЗУ, та запровадження вільних цін. А також – підготувати проєкт рішення щодо внесення змін до Бюджетного кодексу щодо спільного утримання об’єктів спільної власності

– Також рекомендую органам місцевого самоврядування  взяти під особистий контроль питання виділення з місцевих бюджетів коштів для пацієнтів, які потребують інсулінотерапії, розглянути відповідні питання на найближчих сесіях. Задля надання безперервної медичної допомоги жителям Черкащини – об’єднати зусилля органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та бізнесу щодо забезпечення сталого функціонування закладів охорони здоров’я. Ми продовжимо консультування з головними лікарями, представниками місцевої влади щодо подальшої долі медзакладів. Наразі необхідно узагальнити інформацію щодо потреб ЦРЛ для підписання договорів з НСЗУ. Жителі Черкащини не мають потерпати від недосконалості медреформи, - підсумував Анатолій Підгорний.


Виконавчий апарат обласної ради