Юрій Сегеда: «Ліси єднають нас із майбутнім»

27 лютого 2013, 13:48
Наталія Віргуш, «Черкаський край», №17, 27 лютого 2013 року

За підсумками минулого року, ДП «Смілянське лісове господарство» стало переможцем трудового змагання серед лісгоспів області, які входять до складу Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства. А керівника цього підприємства, депутата обласної ради Юрія Сегеду визнано кращим директором 2012-го року.

– Юрію Юрійовичу, минулий рік був для лісівників досить складним. Особливо ж — літо, коли спека сягала майже сорока градусів. Для лісів це становило передусім пожежну небезпеку, та й сіянці дерев, висаджені навесні, могли просто загинути без достатньої вологи.

— І я щиро вдячний всьому трудовому колективу за самовіддану, злагоджену і високопрофесійну працю, яка дозволила зберегти і продовжувати розвивати підпорядковані нам ліси, розташовані на територіях Смілянського, Городищенського та Корсунь-Шевченківського районів.

Все відбувалося, як і завжди, за графіком — лісовідновлення на площах лісосічного фонду, вирощування сіянців у лісорозсадниках, догляд за молодими насадженнями. Проводилися рубки догляду за лісом для забезпечення відповідного породного складу лісових культур, підвищення їхньої продуктивності. Здійснювались оздоровчі рубки дерев, уражених хворобами і шкідниками. І, звичайно ж, особлива увага приділялася захисту лісових насаджень від пожеж та браконьєрів.

Одним же з першочергових завдань для нас завжди було і залишається збереження молодих насаджень, які й продовжуватимуть наші лісові масиви в майбутнє.

Щорічно лісгосп створює близько 230-ти гектарів культур, у тому числі 15 гектарів нового лісу. Кожного року в постійних і тимчасових розсадниках ми вирощуємо до 800 тисяч стандартних сіянців, завдяки чому повністю забезпечуємо потребу в посадковому матеріалі. Дуб, граб, клен, ясен, сосна — все є в наших розлогих лісах, які продукують кисень, очищують повітря на багато кілометрів навколо, дають радість спілкування з природою. А щоб так було завжди і це зелене багатство обдаровувало своїми щедротами і наступні покоління, сьогодні працюємо ми — лісівники.

Лісовідновлення — це трудомістка праця, починаючи зі збирання насіння до вирощування сіянців, висаджування їх у грунт, догляду за ними, аж поки вони не стануть міцними, повноцінно функціонуючими деревами.

Молоді рослини потребують захисту — від шкідників, хвороб, несприятливих погодних умов. І тут на допомогу приходять нові технології. Так уже шість років поспіль лісгосп вирощує сіянці із закритою кореневою системою — в поліетиленових пакетах. Завдяки цьому посадковий матеріал краще приживається, має більш ефективний захист. Тому й минуле спекотне та посушливе літо нові посадки дерев перенесли досить стійко.

Переваги цієї технології ще й у тому, що є змога доглядати за кожним сіянцем окремо, доводити його ріст до оптимального. До того ж не треба висаджувати на певній площі велику кількість молодих рослин, враховуючи можливість втрат. Деревця, вирощені з закритою кореневою системою, як правило міцні і сильні. Та й замінити їх у разі чого простіше.

— З року в рік Смілянський лісгосп добивається вагомих економічних результатів. Як вдається цього досягти?

— У нашому колективі немає байдужих до своєї роботи і до лісу людей. Кожен з великою відповідальністю ставиться до своєї ділянки роботи і до ведення господарства на підприємстві в цілому, діє на високому професійному рівні. Відтак маємо й відповідні трудові успіхи.

Так, торік було заготовлено близько 85-ти тисяч кубічних метрів лісопродукції, з яких майже 55 тисяч м. куб. — це деревина, отримана з рубок формування та оздоровлення лісів, решта — з рубок головного користування. Реалізовано ж продукції на суму понад 32,5 мільйона гривень. Причому на експорт було продано деревини на суму 8,5 мільйона гривень, тобто — лише четверту частину. В основному ж нашими покупцями, на відміну від минулих років, були вітчизняні споживачі, що говорить про активізацію внутрішнього ринку України та області в цілому і деревообробної галузі зокрема. Це добрий знак, який вказує на те, що ми проминули поріг економічного загальмування країни і рух уперед розпочався.

Завдяки отриманим доходам Смілянський лісгосп сплатив до державного бюджету понад 1,8 мільйона гривень, до місцевих бюджетів — більше 2,2 мільйона гривень, єдиного соціального внеску — майже 4,2 мільйона гривень.

Зріс у лісгоспі і середньомісячний дохід на одного працюючого, який сьогодні становить 3647,9 гривні.

— Незабаром — весна. Чи готові смілянські лісівники до нової лісокультурної кампанії?

— Безумовно. І роботи у нас попереду немало.

У цьому році ми плануємо створити 131 гектар лісових насаджень. Для цього у нас є необхідний запас посадкового матеріалу. Ми виростили 870 тисяч сіянців основних та супутніх лісових порід, і цього цілком достатньо для заліснення цієї площі. Окрім того, торік було зібрано 5,5 тонни насіння для наших розсадників. Це майбутній зелений резерв для наших лісів, який з часом прийде на зміну старим деревам.

До цього весняного лісокультурного сезону спеціалісти лісгоспу виростили також 96 тисяч сіянців дуба з закритою кореневою системою. Це вже перевірена технологія, яка виправдала себе і сприяє вирощуванню міцного і здорового лісу. До того ж вона допомагає заощадити понад 30 відсотків коштів на посадках. Освоюємо ми й технологію вирощування сосни з закритою кореневою системою, що підвищить ефективність розвитку цієї лісової культури та скоротить виробничі витрати.

Як і кожної весни залучатимемо до весняних лісопосадок учнівську молодь. Участь підростаючого покоління у все­українській акції «Майбутнє лісу в твоїх руках» має велике виховне значення. І смілянські лісівники разом з працівниками освіти роблять усе можливе, щоб прищепити дітям любов до лісу, почуття відповідальності за його збереження і розвиток. Той, хто власноруч посадив хоч одне лісове деревце, байдуже ставитися до лісових насаджень уже не буде і гілку заради розваги не зламає.

Хочу звернутися також до всіх, хто полюбляє відпочинок у лісі. Скоро почнуться теплі сонячні дні і ви прийдете під його зелені шати. Тож будьте відповідальними у своєму ставленні до краси, яка вас оточує, не завдавайте шкоди насадженням, прибирайте за собою сміття і дотримуйтесь правил протипожежної безпеки. І ліс віддячить вам за таку повагу до нього сторицею: здоров’ям, чистим повітрям, додасть сили і міці вашому тілу, а душі — доброти.