Відкривати ринок землі в турборежимі — поспішне рішення

27 листопада 2019, 15:52

Лариса СОКОЛОВСЬКА, "Черкаський край", №51 від 27 листопада 2019 року

Терміново скликати засідання постійної депутатської комісії обласної ради, щоб запобігти загостренню протистояння між громадськістю та владою з питання ринку землі. Таке депутатське звернення Віктора Гончаренка розглянула цього понеділка постійна комісія обласної ради з питань агропромислового розвитку і земельних відносин у сесійній залі Будинку рад.

У роботі постійної комісії взяли участь керівники області, сільгоспвиробники, профспілчани, громадськість. Запрошені народні депутати не прибули. Вів засідання голова постійної комісії Олександр Лупашко. Зважаючи на гостроту теми, він завбачливо попросив «бути виваженими, спокійними, без нецензурної лексики». Зазначив, що були численні звернення представників малих і середніх фермерських господарств Черкащини до депутатів обласної ради, зокрема до Віктора Гончаренка, який також очолює Асоціацію фермерів Черкаської області, у зв’язку з прийняттям Верховною Радою України у першому читанні законопроєкту №2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». У депутатському запиті Віктор Гончаренко зазначив, що фермери, сільгоспвиробники та власники паїв вимагають відкритого засідання комісії та участі в діалозі. І ось які думки зокрема прозвучали в залі.

Валерій Перепелиця, голова асоціації фермерів Драбівського району:

— Для чого мені, як фермеру, викупляти землю? Брати кредит — десять років не їсти, не пити, трактора не купити нового? При тому в умовах монополії можуть «укріпити» гривню так, що банк узагалі ту землю забере. Ми спішимо відкрити ринок землі замість навести порядок: усунути чорні й сірі схеми приватизації, розбити монополії (сьогодні продати молоко, зерно, купити ресурси — на все монополія) і це б дало в руки фермерам фінансовий інструмент. Ринок у прийнятому в першому читанні варіанті веде до обезземелення селян, тобто зменшиться поселенська мережа. Це загроза національній безпеці. І продовольчій: холдинги у нас картоплю не вирощують.

Я на це засідання комісії привіз сімох хлопців з району, їм по 25-30 років, вони на селі ще щось роблять. Коли ми вибили програми для фермерів, то за рік дрібних фермерів в Україні стало на 5 тисяч більше. Тепер припинили фінансувати аграрну науку, прибрали міністерство, згорнули програми підтримки малих і середніх агрогосподарників. У проєкті нема місця громадам, фермерам. Хто сюди зі мною з району приїхав — це найспокійніші і помірковані люди. Та сьогодні вони всі злі як оси. Рік-два — і це торкнеться усіх. 

Олег Пухтій, фермер з Городищини:  

— У мене 160 гектарів землі, чотири особи працює. А у великих фірмах 10 тисяч гектарів — 80 осіб. То хто кого годує? У нас у селі 250 гектарів землі резерву і орендує її особа з Києва. АТОвець, якому я допомагав, повернувся додому, а землі йому немає — дали в іншому селі. Уже на душі такий камінець… Скупили у нас зерно за безцінь — чому ви цього не контролюєте? Або взяв я торік землю після великої агрокомпанії. Її кислотність через міндобрива така, що камінець з землі робиться.

Микола Дубина, фермер з Червоної Слободи:

— У мене пропозиція: поки країна в стані війни, ніякого продажу! Лише в державну власність.

Анатолій Салов, фермер із Золотоніщини:

— Чому фермери не хочуть продажу землі? Уже сьогодні на полях «шахматка», де чиї паї. І як ці клаптики обробляти великою технікою, як обприскувати, щоб не зачепити сусіда? Через це у нас одноосібники, фермери, сільгосптовариство не могли зорати землю до весни, поки умовно не обмінялися. Треба такі обміни закріплювати юридично. Інакше це буде коліївщина. І нарешті треба надати право на викуп землі під фермерськими госпдворами.

Голова асоціації фермерів Золотоніського району Василь Драч:

— Мені 76-ий рік, фермерую з 1996. Чого я у формі козацькій? Бо фермерів щороку в Україні вбивали  від 20 до 50 осіб. Щоб нам згуртуватися й захищатися, ми пішли в козацтво. У нас країна ніколи не була зацікавлена у фермерах. Потрібен закон для підтримки фермерів. Можемо взяти за взірець прийнятий у Польщі — там працюють на 5, 10 гектарах. А земля повинна бути державна. Як її фермери викуплять, якщо цей рік важкий був — у них не виорано, не посіяно. І навіть нема за що приїхати сюди, на комісію.

Віктор Зінченко, фермер із Черкаського району:

Я пережив МММ, ваучеризацію, знецінення вкладів в ощадкасі, шахраїв-постачальників… продажу землі я вже не переживу.

Олександр Северин, член постійної депутатської комісії облради:

— На різних ток-шоу лунають облудні думки про те, що землю треба продавати, бо орендарі, мовляв, платять за користування паєм яку тисячу, а то й «мішок гнилої картоплі». У мене 1300 гектарів у Русалівці. Ми платимо з податком 16,5 тисячі гривень за 3 гектари. Люди в погоні за вигодою не розуміють і того, що з одного поля у когось викуплять паї дуже дорого, а іншим скажуть: «Продавай, інакше завтра просто так її оддаси».

Депутат Віктор Гончаренко:

— Я думаю, що цей проект закону №2178-10 треба негайно відкликати. І поставити наголос на незадовільній роботі депутатів від нашої області, які не дослухалися до звернення Черкаської обласної ради, що такий законопроект не має права на життя.

Голова облдержадміністрації Роман Боднар:

— Ми чомусь сприймаємо земельну реформу лише як продаж землі, а її мета — впорядкувати землеустрій і дати можливість розвиватися сільському господарству, в першу чергу нашим вітчизняним товаровиробникам. Ті фейки, та спотворена інформація навколо цієї проблеми, — вони трошки негативно впливають на сприйняття. Ми чітко маємо прописати, які питання вас турбують. Обов’язково до другого, третього читання ваші зауваження будуть враховані. Те, що законопроєкт, прийнятий у першому читанні, був сирий, вже визнає і Уряд, і інші учасники законотворчого процесу.

Голова обласної ради Анатолій Підгорний зазначив, що депутати обласної ради вже не вперше обговорюють ситуацію щодо земельних відносин. Із цього питання було проведено позачергове пленарне засідання, ухвалювалися рішення і звернення до вищестоящих структур з приводу корупційної діяльності Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області та щодо звільнення її керівниці тощо.

— Нині у залі зібралися ті люди, хто категорично проти продажу землі у тому форматі, який пропонує законопроєкт, — підкреслив Анатолій Підгорний. — Тому не потрібно зараз нам переконувати один одного. Пропоную узагальнити висловлені пропозиції, внести їх до резолюції нашого зібрання, підготувати висновки постійної комісії обласної ради та звернення і донести його до народних депутатів України, щоб вони відреагували належним чином.

Цю пропозицію члени постійної комісії підтримали одноголосно.

 


Виконавчий апарат обласної ради


Source URL: https://www.oblradack.gov.ua/vidkrivati-rinok-zemli-v-turborezhimi-pospishne-rishennya