Моринська ОТГ: єдина громада України, де почала діяти унікальна фітнес-бібліотека

31 травня 2019, 15:52

Це одна з найменших громад Черкащини, що об’єднала 6 сіл і 2 селища.  Це громада, що надзвичайно трепетно дбає про  збереження народних традицій – у кожному будинку культури чи клубі тут є раритетні куточки української історії та культури.  Це громада, що серед перших започаткувала власний фестиваль – екологічно-культурного спрямування «Спас Медовий», який відбудеться уже цього літа. Зрештою, це єдина громада України, де почала діяти унікальна фітнес-бібліотека.

У цьому переконалися учасники прес-туру на Корсунщину, до Моринської ОТГ, ініційованого Черкаським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону.

За словами голови громади Анатолія Видути, Моринська ОТГ існує всього півтора року. На 15 мільйонів бюджету тут утримують 4 будинки культури та 1 клуб, 1 амбулаторію та ФАП у кожному селі громади, 4 бібліотеки та 1 навчально-виховний комплекс, який відвідує 140 вихованців.

До школи дітей з усіх сіл сюди привозять шкільним автобусом, громада оплачує також курсування рейсового автобусу між селами. Частину приміщень  об’єктів інфраструктури (будинки культури, школа) громада уже обновила, плануються ремонти і цьогоріч. А ще тут всюди встановлено дитячі майданчики, розбито сквери. Прибирають у громаді так ретельно, що в жодному селі на узбіччі не побачиш найменшого клаптика паперу.

Моринська громада вражає ще й тим, що надзвичайно шанує народні традиції та культуру - у кожному клубі чи будинку культури створено мальовничий куточок з рушниками, вишитими картинами та сорочками, знаряддями праці та ремесел, іншими раритетними старожитностями. У кожному селі громади діють співочі колективи, що у пишних народних строях, зустрічають гостей громади власним гімном свого села. Слід зазначити, що одне із найбільших сіл громади – Виграїв – є місцем історичної битви Богдана Хмельницького із військом Речі Посполитої (після чого хутір Гороховий і отримав таку благозвучну назву). І  подробиці цієї перемоги гості громади можуть почути від гіда розташованого у Виграєві єдиного в Україні музею козацької слави.

За словами заступника голови громади Лілії Жуковської, у Моринській ОТГ планують створити туристичний кластер і розвивати саме туристично-культурно-екологічне спрямування. Адже на Корсунщині незрівняна природа – ліси, ріки, луки, цілющі джерела - а для туристів тут планують проводити майстер-класи із гончарства, випікання хліба, продавати мед і домашню консервацію для гостей громади.

Уже сьогодні у громаді успішно діє садиба зеленого туризму місцевого депутата Андрія Столяревського – переселенця із Криму, родина якого тримає пасіку і дивує туристів надзвичайно смачним медом та можливістю оздоровлення в унікальному будиночку апі-терапії.

Серед найбільших унікальностей громади, яких не побачиш більше ніде в Україні – фітнес-бібліотека, нещодавно відкрита у Моринцях. Саме так громада вирішила залучати дітей та молодь до культурного і здорового способу життя. Фітнес-зал у частині приміщення бібліотеки облаштували на залишок коштів інфраструктурної субвенції, левова частка якої пішла на ремонт дороги. На решту коштів – біля 50 тисяч гривень – придбали тренажери. Старі книги списали, здали у макулатуру і на ці кошти придбали книги про фітнес – аби діти могли правильно займатися спортом. А у подальшому у бібліотеці планують поставити  ноутбук із підключенням до мережі – аби можна було проводити заняття за професійними роликами з інтернету.

– Іншим селам нашої громади ідея також сподобалася, - розповідає Лілія Жуковська. – Ми запровадили громадський бюджет, наразі – у  розмірах 100 тисяч гривень. І наші села Виграїв та Сотники уже подали подібні проекти, тож будемо і там пропагувати для молоді  здоровий  інтелектуальний спосіб життя.

-  Фітнес-бібліотека - досить унікальне поєднання не лише для Черкащини, але й для України. Рішення виникло на перший погляд неочікувано, хоча, насправді, воно стало результатом попередньої активної роботи. У рамках підготовки Стратегії розвитку було виявлено цілий ряд проблемних моментів: недозавантаженість і низька відвідуваність клубів і бібліотек, значні витрати на їхнє утримання, відсутність критих територій для занять спортом, - зазначає Григорій Перерва, радник Черкаського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону. - Рішення щодо зведення під одним дахом одразу кількох, раніше розкиданих по селу комунальних установ, було прийнято одразу. Щодо фітнесу, то тут громада отримала необхідні кошти в рамках інфраструктурної субвенції від держави, підготувавши відповідний проект. Але кошти і, відповідно обладнання, були отримані вже наприкінці грудня, коли встановлювати його під відкритим небом було недоречно. Тут і згадали про ідею "укрупнювати" напівпорожні приміщення. Так під одним дахом опинилися бібліотека і фітнес-клуб. Поєднання виявилося вдалим. А якщо будуть здійснені подальші заходи – такі як розміщення у цій же будівлі Інтернет-кафе - молодь громади скоро стане найбільш спортивною і освіченою на Черкащині.

 

 


Виконавчий апарат обласної ради


Source URL: https://www.oblradack.gov.ua/morinska-otg-edina-gromada-ukraini-de-pochala-diyati-unikalna-fitnes-biblioteka