Після карантину в обласному краєзнавчому музеї з’явилося дерево життя та міфічні птахи

17 червня 2020, 10:57

Як інформують у Черкаському обласному краєзнавчому музеї, днями  презентовано виставку «Птахи в народному мистецтві» у новому онлайн-форматі.

Тематика виставки є традиційною. У багатьох видах декоративно-ужиткового мистецтва наших краян поширеними є зображення птахів, що пов’язано з їх символічним значенням у народному світобаченні. Так, птахи є невід’ємним атрибутом орнаментів вишивки сорочок і рушників Середнього Подніпров’я.

Образи птахів мають свій зміст і традицію. Птаство пов’язує тутешній світ з потойбічним та переносить душі померлих до раю. За архаїчними переконаннями, ключі від вирію Бог доручив зозулі.

Лелека, названий на честь божества добра і кохання Леля, є символом народження, а ластівка – символом добробуту, подружньої злагоди, весни і відродження природи.

 Образ туги за рідним краєм втілений у курликанні журавлів, а ворон в українських народних піснях з’являється на місці битви, загибелі козаків.

 

Лейтмотивом презентованих на виставці творів є птахи – символи і обереги українців. Художники та майстри Черкащини О. Мартинова, О. Поліщук, Н. Крамна-Таран, А. Криворотова, О. Огій, В. Гелетко, Г.Єремчук-Гручман, Т. Бублій, Н. Елеон, Т. Каленіченко, В. Заріцька утілюють образи птахів у різних жанрах і техніках: вишивка, живопис, графіка, розпис, витинанка. Репрезентуючи традиції та сучасні художні рішення, майстри у своїх творах звертаються до теми казкових птахів, поєднують орнітоморфні мотиви з універсальним для українського декоративного мистецтва символом – деревом життя. Дерево життя зображується квітучим, а на ньому міфічні птахи відображають уявлення наших пращурів про упорядкований світовий устрій – світо-лад.

Музей висловлює щиру вдячність голові Черкаської обласної організації Спілки майстрів народного мистецтва Ользі Мартиновій за активне сприяння у створенні виставки.


Виконавчий апарат обласної ради