Обласна лікарня: що чекає лікарів і пацієнтів у 2020 році, коли заклад увійде в медичну реформу

26 липня 2019, 10:39

Медична реформа в Україні стартувала у квітні 2017 року, змінивши принципи роботи первинної ланки. Практично ФАПи, медамбулаторії, центри первинної медико-санітарної допомоги тощо вже працюють в нових умовах. Наступний етап – реформування установ високоспеціалізованої допомоги, як от обласні комунальні заклади охорони здоров’я.

Нижче – наша розмова з головним лікарем обласної лікарні  Олександром Дудником: як реформа торкнеться обласної лікарні і на що сподіватись медикам та пацієнтам?

– Насамперед, хочу зазначити, що щороку в стаціонарі обласної лікарні поправляють своє здоров’я більше 30 тисяч черкащан. Щодо реформи, то ми вже зробили до цього перший крок: відповідно до законодавства торік у грудні стали комунальним некомерційним підприємством «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради», — констатує Олександр Миколайович. — Тобто автономним закладом, який напряму працюватиме з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Це важливо, тому що НСЗУ направлятиме нам кошти, які, як кажуть, «ходять за пацієнтом» туди, де йому надаватимуть послуги.

Отже, з наступного року лікарня більше не фінансуватиметься за рахунок медичної субвенції бюджету, а зароблятиме на своє функціонування, надаючи медичні послуги: НСЗУ оплачуватиме наші конкретні результати. Обласна рада, як засновниця нашого медичного закладу, зможе фінансувати лікарню або деякі напрямки медичної допомоги через окремі бюджетні програми.

 

Здається для пацієнтів передбачено список послуг вашого закладу третинного рівня, гарантованих державним коштом. А хто оплачуватиме ті, які до цього списку не ввійдуть?

– Першочергова мета медичної реформи — зробити всі ланки медицини якісними та однаково доступними для громадянина. Звертаю увагу, що Національна служба здоров’я фінансуватиме медичні послуги за направленнями лікарів. Самозвернення та послуги, які не включені до гарантованого пакету, пацієнту доведеться сплачувати самостійно і в повному обсязі. Для дороговартісного лікування, як і зараз, будуть цільові програми.

– Зрозуміло. Але в нових умовах лікарям вашого і споріднених закладів доведеться боротися за пацієнта. Наприклад, його дешевше можуть пролікувати в районі… Або вашими конкурентами будуть й інші обласні заклади, інститути в Києві чи інших містах. Готові?

— Звичайно, медичну установу і лікаря вибирає хворий. Однак, головна наша перевага в тому, що у нас багатопрофільний заклад, в якому надається, підкреслюю, високоспеціалізована допомога за 28-ми напрямами. Є комплекс сучасної діагностичної апаратури. У нас цілодобово чергують тринадцять лікарів. У закладі здійснюється 14 тисяч складних операцій на рік. Поліклініка консультує 160 тисяч громадян і діє правило: приймають усіх, до останнього пацієнта, адже люди їдуть з усіх кінців області. Тут, на місці, хворого обстежать, при потребі зберуть консиліум, тож лікування буде ефективним, операція — вчасною, без ускладнень.

Нині поряд з традиційними методами оперативних втручань широко впроваджуються малоінвазивні технології — у відділеннях гінекологічному, ортопедичному, судинної хірургії, ЛОР, нейрохірургічному, хірургічному, урологічному й інших.

– До речі, зараз для атестації лікаря виданий наказ МОЗ України про безперервне професійне навчання.

– Однозначно. Лікарі працюють над цим. Щороку спеціаліст повинен набирати по 50 балів, використовуючи  різні способи навчання, яке оцінюються за бальною системою. До речі, на чергову акредитацію закладу у травні поточного року приїжджала комісія МОЗ України, колеги з інших областей — керівники закладів, головні фахівці. Ми підтвердили свої знання і здобутки.

Комісія зробила висновок, що лікарня відповідає стандартам закладу охорони здоров’я вищої акредитаційної категорії. Нам дали поради з розвитку високоспеціалізованої допомоги на перспективу, тож сподіваюся, що нові ефективні технології нам вдасться впроваджувати й надалі.

– В останні роки вами багато уваги приділяється для зміцнення матеріальної бази. Розкажіть, будь ласка, про це.

– Так. Це правда. Хоч на повне оновлення коштів все таки не вистачає. Стали сучаснішими низка медичних послуг: так, придбано лазерний літотриптор (апарат дробить камінці в нирках) — такий є лише в кількох обласних лікарнях. Освоєна та ефективно застосовується методика тромболізисної терапії в гострому періоді ішемічного інсульту. Розширилися обсяги надання медичної допомоги хворим на хронічну ниркову недостатність. На постійному гемодіалізі в нефрологічному відділенні та його філіях, які функціонують в Умані, Смілі, Золотоноші, Звенигородці, перебуває понад 260 пацієнтів.

Введено в дію новий перинатальний центр, який працює за сучасними технологіями як у пологах, у виходжуванні мам та немовлят, так і в організації роботи медиків. Замкнутий цикл надання допомоги вагітним, роділлям, породіллям та новонародженим дітям добре вплинув на показники недопущення смертності малюків і мам, виживання дітей, які народилися з критичною масою тіла (до кілограма). Розвивається акушерська анестезіологія.

На базі лікарні працюють такі високоспеціалізовані структури, як кабінети діабетичної ступні, діабетичної ретинопатії, діабетичної полінейропатії. Матеріально-технічна база та кваліфікація фахівців цих кабінетів дозволяє виявляти на ранніх стадіях ускладнення цукрового діабету й ефективно їх лікувати.

З’явилось і запрацювало у нас таке цінне обладнання, як утилізатор біологічних відходів. Це була велика проблема для нашого закладу з нашим обсягом операцій.

— Олександре Миколайовичу, на реформованій первинці і зарплати вже більш гідні, і авторитет медика росте. Врешті, які зміни прогнозуєте для вашого закладу?

— Незважаючи ні на що, і сьогодні в лікарні працюють віддані справі фахівці. Так, зарплата не радує, але надіємося, що зрівняйлівка в оплаті праці лікарів та середнього й молодшого медперсоналу — явище тимчасове, що реформа вплине і на кращу оплату нашої праці.

У нинішній назві нашого підприємства звучить слово «некомерційне». І як я вже казав, не буде бюджетного фінансування, а буде фінансовий план, який передбачатиме, що може одержати лікарня за свою роботу та отримати відшкодування своїх витрат за надання цих послуг.

Зараз згідно реформи нова система оплати послуг медзакладів третинного рівня  і праці співробітників апробовується в пілотному проекті у Полтавській області, який стартував у них у квітні. Будемо бачити, як у сусідів.

Можливо, можна буде запровадити доплати медпрацівникам за навантаження, складність, професійність через колективний договір, але за умови, якщо залишатимуться кошти після виплати передбаченої законодавством заробітної плати всім працівникам лікарні.

Щодо ліків, витратних матеріалів чи й утримання закладу — компослуги, ремонти, постіль, їжа, – НСЗУ за високоспеціалізовану допомогу буде сплачувати медичному закладу за кожну послугу за прозорими та єдиними  для всієї країни  тарифами.

Вони й включають усі ці витрати. Однак зауважу, що частину витрат на утримання закладу повинні взяти органи місцевого самоврядування. Але поки що немає чіткої інформації, в якій пропорції це буде.

Думаю, що медична реформа потрібна, але повинна відбуватися за принципом «не нашкодь». Щоб цього дотриматися, необхідний постійний прямий діалог між виконавцями і реформаторами.

Медичним працівникам області і пацієнтам бажаю оптимізму і впевненості, що ми йдемо правильним шляхом і завтрашній день української медицини буде кращим.


Виконавчий апарат обласної ради