У Черкаському онкодиспансері вперше провели трансплантацію кісткового мозку дорослому від закордонного донора

16 вересня 2021, 12:57

Дев'ятнадцятирічній Еліні з Монастирища зробили трансплантацію кісткового мозку від донора з Німеччини. Операцію проводили в Черкаському обласному онкодиспансері Черкаської обласної ради.

Зараз дівчина почувається добре і говорить, що найбільше в лікарняній палаті їй не вистачало рідних і близьких. Сьогодні вона вперше за місяць змогла обійняти маму. Вже завтра Еліну випишуть з лікарні.

- Більше всього хотіла обійняти маму. Дуже не вистачає рідної людини в лікарняних стінах. Зараз почуваюся добре, довгий час лежала й не рухалася, тож тіло ослаблене, але почуваюся краще, ніж у момент, коли потрапила в медзаклад. Я безумовно рада, що трансплантація відбулася в Україні, в Черкасах. Бути першою - це так хвилююче. Також вдячна донору, адже в мене не було іншої надії. Трансплантація - це єдине, що могло мені допомогти. В Україні ще є багато людей, які також чекають на цю операцію, тому трансплантацію потрібно розвивати, аби всі мали шанс одужати, - розповідає Еліна.

Щогодини одній людині в Україні діагностують рак крові. Один зі способів врятувати життя - це трансплантацією стовбурових гемопоетичних клітин кісткового мозку. Ці клітини володіють важливою унікальною властивістю – відновлювати нормальне кровотворення у хворих. При алотрансплантації своїми стовбуровими клітинами може поділитися інша людина - донор.

Трансплантація кісткового мозку (ТКМ) рятує тисячі життів щорічно, але, на жаль, великому відсотку людей, що потребують пересадки, не вдається її провести через неможливість знайти сумісного донора. Лише 25% хворих можуть мати родинного донора. Для інших необхідно знайти сумісних у спеціальних реєстрах. Так, завдяки Реєстру донорів кісткового мозку вдалося знайти порятунок для Еліни.
Зараз у цьому  реєстрі більше 5 тис. донорів. Що більше їх буде, то більше українців зможуть розраховувати на повноцінне життя.

Єдиний вихід проводити більше таких операцій в Україні - наповнювати нашу базу донорів. Адже багато людей не знають про її існування, проте мають бажання врятувати чиєсь життя.

Щоб стати потенційним донором кісткового мозку не потрібно здавати кров чи йти в спеціальну лабораторію. Достатньо зайти на сайт www.ubmdr.org ознайомитись із протипоказами, та замовити тест-набір. Сама процедура займає 5-10 хвилин, які в майбутньому можуть подарувати шанс на життя людям з хворобами крові.
 

Представники Реєстру донорів кісткового мозку, які також приїхали привітати черкащанку, додали, що донор написав їй листа, тож хочуть його передати.

Очільник обласного онкодиспансеру Віктор Парамонов розповів, що першим завжди важче. І ця подія сьогодні стане прикладом для інших хворих, дасть їм надію на одужання.

- Ми працювали великою командою. Якби не було співпраці з МОЗ, обласною владою, іншими медустановами, якби наші лікарі не мали такої кваліфікації, то сьогодні нічого б не було. Ми поєднали всі зусилля і сьогодні можете оцінити результати, - сказав Віктор Парамонов і додав, звертаючись до Еліни -  Нам важлива твоя громадська позиція, не закривайся, стань прикладом і надією для інших. Часто люди бояться бути першими, а ти погодилася і ми вдячні за це.

- Я не боялася, мені було незвично, що все так співпало. Саме в період рецидиву з'явилася можливість зробити пересадку. Ми ж насправді вже збиралися за кордон, а тут такі новини. Я довіряла лікарям і з нетерпінням чекала моменту, коли зможу виписатися. Тому вдячна кожному лікареві, медсестрі й санітарці за те, що доклали зусиль і я стала здоровою, - зізнається Еліна.

Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко зауважив, що в Україні продовжуватиметься проєкт з проведення трансплантацій.

- Ми робимо все можливе, щоб більше не потрібно було їхати за кордон робити трансплантацію кісткового мозку. І дитяча, і доросла трансплантація стає доступною в Україні за кошти Державного бюджету. У проекті бюджету на 2022 рік цього разу закладено 789,5 млн гривень на трансплантацію, - прокоментував Міністр.

На сьогодні в межах пілотного проєкту по трансплантації вартість такої операції становить 2.4 млн грн. Водночас закордоном її зроблять за 110-140 тис. доларів.

Голова обласної ради Анатолій Підгорний також подякував медикам за роботу і зауважив, що обласна рада зі свого боку теж не залишається осторонь, першочергово намагається забезпечити необхідним комунальні заклади.


Виконавчий апарат обласної ради