Чим приваблює народна картина –презентують в художньому музеї

08 липня 2020, 08:50

Обласний художній музей з нагоди Дня Конституції України вперше презентував виставку сучасної народної картини з власної фондової колекції, яка була зібрана протягом останніх 10 років.

Жанр народної картини являє собою цікаве та неповторне за змістом і формою явище вітчизняної культури. Українська народна образотворчість, увібравши в себе давні традиції, продовжує розвиватися у творчості самодіяльних та професійних художників і нині. У своїх творах автори звертаються до сюжетів українських казок, народних звичаїв та обрядів, пісенного фольклору.

Кожна така робота − своєрідна оповідь духовного життя, творчого споглядання, замилування реальною дійсністю та прагнення радості і краси.

Створені художниками образи батьківської білої хати, криниці, калини, стежки, млину виражають не статичні ідеалізовані, а живі й динамічні стани природи й повсякдення українців. Результатом творчих пошуків сучасних митців, як демонструє музейна колекція, є художнє переосмислення типових символів.

Представлені на виставці твори презентують окремі жанрові різновиди української народної картини кінця ХХ-початку ХХІ ст.: народні жанрові сцени, пейзаж, натюрморт.

Музей володіє збіркою пейзажів художника з села Благодатне Золотоніського району Миколи Сапієнка. Кожний твір  художника привертає нашу увагу тим особливо трепетним та зворушливим зображенням природи рідного краю, що по-справжньому полонить душу.

Невимовна краса гірських краєвидів та неосяжність рівнинних просторів, що щедро даровані нам українською землею, постають перед нами у творах Оксани Ліперт. Оповиті легендами Карпати та Ай-Петрі переконливо натякають на невидиме, на ту загадковість, що притаманна гірським ландшафтам.

 Рідній Черкащині присвячені твори Катерини Пуш. Повноводний Дніпро–Славута у ясний літній день та спокійні, а подекуди строкаті кольори осені нашого краю надихнули авторку на створення пейзажів, що увійшли до експозиції виставки.

 

Апелює до української народної картини і художник Олександр Ворона. З властивим йому тонким світосприйняттям та здатністю бачити виняткове у звичайному, митець зображує рідні місця, поетизує їх мовою живопису.

Пейзажні твори настоятеля парафії Успіння Пресвятої Богородиці Української Православної церкви Київського Патріархату Черкаської Єпархії Олега Чижикова засновані на стишеному спогляданні та спостереженні за найдрібнішими змінами, коливаннями настроїв природи.

Усі представлені народні картини, створені художниками з любовʼю до рідної землі, сповнені тієї справжності та щирості, що торкається душі кожного з нас. Маємо надію, що колекція сучасної народної картини Черкаського обласного художнього  музею збагачуватиметься новими творами і надалі, адже українські народно-мистецькі традиції – це невичерпне джерело для творчості сучасних митців.

Виставка діятиме до 23 липня 2020 року.


Виконавчий апарат обласної ради