Визначено лауреатів обласної краєзнавчої премії імені Михайла Максимовича 2019 року

12 вересня 2019, 09:04

 

Про це повідомив голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України Василь Мельниченко.

У номінації індивідуальних праць лауреатом премії стала Н.В. Чигирик – автор книги «Загублені села». Краєзнавча праця присвячена суспільно значимій темі – збереження пам’яті про затоплені села Чигиринщини під час спорудження Кременчуцької ГЕС та заповнення чаші водосховища.

Введення в дію Кременчуцького водосховища призвело до затоплення і безповоротного вилучення із сільськогосподарського обігу величезних площ родючих земель, а значні території опинилися в зоні підтоплення.

Великі фінансові, а також моральні, витрати понесла держава і тисячі жителів Чигиринщини у зв’язку з переселенням на нові місця населених пунктів, господарських і соціально-культурних об’єктів.

У номінації колективних праць кращою визнана книга «Селянство Черкащини в добу Української революції 1917–1921 рр.» (Т.А. Клименко, С.В. Корновенко. В.М. Мельниченко, Ю.Г. Пасічна).

Підготовлена авторами книга містить понад 150 документів і матеріалів, що висвітлюють участь селянства – найчисельнішої верстви людності Черкащини, у революційних процесах 1917–1921 рр., розкривають особливості аграрної політики тогочасних урядів та ставлення до неї сільського населення краю.

Опубліковані документи відображають опір селян політиці «воєнного комунізму», їх участь у повстанському русі та боротьбі за українську державність. Частина документів вперше уводиться до наукового обігу. Найважливіші серед них – універсали УЦР, протоколи засідань, рішення та директиви губернських, повітових, волосних та сільських органів влади і селянського самоврядування з різних питань аграрної політики, а також гуманітарної сфери села.

Суттєво доповнюють і посилюють репрезентативність історико-краєзнавчої праці вдало підібрані фотокопії оригіналів архівних документів. У вступній частині охарактеризовано процеси та події, що відбувалися в період революції на Черкащині – унікальному історико-культурному регіоні держави, який значною мірою уособлює українське село доби революції.

Зазначимо, що розмір винагороди переможцям у цьому році за рішенням сесії обласної ради значно збільшено. Для відзначення лауреатів з обласного бюджету виділено 45 тисяч гривень.


Виконавчий апарат обласної ради