В обласному центрі День Перемоги відзначили мітингом, народною ходою та покладанням квітів до монументів воїнів-переможців

09 травня 2019, 12:19

День 9 травня 2019 року видався дещо прохолодним. Однак  мешканців обласного центру зігрівали святкові вітання, усмішки, радість, що виливалася від усвідомлення Великої Перемоги над нацистами у Другій світовій війні, яку здобули наші діди-прадіди в далекому 1945 році.

Відтак Соборна площа обласного центру, як і зазвичай,  була велелюдною. Для відзначення свята тисячі мешканців міста разом з ветеранами зібралися, щоб вкотре пережити цю хвилюючу мить Перемоги, щоб вшанувати пам’ять про полеглих, вклонитися їхньому подвигу та покласти квіти до пам’ятників і меморіалів.

Безпосередньо площу заповнили представники трудових колективів, навчальних закладів, учасники і ветерани АТО, військовослужбовці, волонтери, громадськість міста та гості.

На почесних місцях – ветерани, учасники та діти війни.

У святкових заходах взяли участь голова облдержадміністрації, депутат обласної ради Олександр Вельбівець, перший заступник голови обласної ради Валентин Тарасенко, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації та центральних виконавчих органів влади, окремі депутати обласної та міської рад, працівники виконавчого апарату обласної ради.

У центрі площі  розгорнуто Прапор Перемоги. Духовий оркестр Збройних Сил України з Києва дарує присутнім вражаючі мелодії маршу та пісень воєнної доби.

 

Відкрив велелюдний мітинг міський голова м. Черкаси Анатолій Бондаренко.

Після виступу та вітання зі святом оголошує хвилину мовчання.

Потім з вітальними промовами до містян та всіх жителів Черкащини звернулися голова облдержадміністрації, депутат обласної ради Олександр Вельбівець, голова Черкаської міської ради ветеранів Іван Губський, обласний військовий комісар Євген Курбет,  заступник голови координаційної ради учасників АТО в Черкаській області

Після вітань учасники урочистостей вишикувалися в колону, яку очолила група прапороносців. Попереду – Державний Прапор України, прапори Черкаської області та м. Черкаси.

Ідучи традиційним маршрутом, керівництво області і міста, учасники заходів поклали квіти до монументів воїнам-афганцям на Площі Слави, Борцям за волю України, до Стели Героїв та до меморіалу Матері-Вітчизни на Пагорбі Слави.

Впродовж усієї ходи ветеранів та учасників  зустрічали оплесками, квітами, словами щирої вдячності.

Цього дня святкування продовжилося у сквері за приміщенням Будинку рад, де глядачі мали змогу насолоджуватися виступами солістів та художніх колективів.

В обласному центрі з нагоди свята Дня Перемоги проведено і низку інших заходів.

Урочистості проведено і в інших населених пунктах Черкащини.

 

Довідково.

Серед тих, хто підняв Прапор Перемоги над фашистським рейхстагом були українці, хоч верхівка Радянського Союзу та офіційна історіографія замовчували цей факт.

В офіційній радянській історіографії зазначено, що Прапор Перемоги встановили сержанти М. Єгоров і М. Кантарія. Проте на основі звітів воєначальників керівництву Кремля можна зробити досить об'єктивні висновки про те, що серед героїв був Олексій Прокопович Берест.

Так, у протокольному документі тих років «Боевая характеристика знамени», підписаному командуючим військами 3-ї ударної армії, генерал-полковником Кузнєцовим та членом Військової ради армії генерал-майором Литвиновим, зазначено: «Відважні воїни комуніст лейтенант Берест, комсомолець сержант Єгоров і безпартійний молодший сержант Кантарія встановили прапор на будівлі німецького парламенту». (переклад власний).

У Вікіпедії значиться, що народився Олексій 9 березня 1921 року в бідній сім'ї Прокопа Никифоровича і Христини Вакумівни Берестів у селі Горяйстівці Лебединського повіту Харківської губернії. Українець.

З 22 червня 1941року Олексій Берест воює проти німецьких загарбників як зв'язківець, а з 1942 – командир відділення. З грудня 1943-го по вересень 1944-го – навчання в Ленінградському військово-політичному училищі. Після випуску був направлений на 1-й Білоруський фронт, де він потрапив у 756-й стрілецький полк 150-ї стрілецької дивізії. Його призначили заступником з політчастини командира батальйону, яким командував капітан С. Неустроєв. О.Берест брав участь у боях за Польщу, в боях на річці Одері, в боях за Берлін.

30 квітня 1945 року Олексій Берест брав участь у боях за Рейхстаг у складі 150-ї стрілецької дивізії у батальйоні капітана Неустроєва. Отож 30 квітня о 14-ій годині 25 хвилин саме лейтенант Берест Олексій Прокопович та сержанти М.Єгоров і М. Кантарія підняли над Рейхстагом Прапор Перемоги. Однак радянська верхівка викреслила його зі списків нагороджених.

І лише 6 травня 2005 року за бойову відвагу у німецько-радянській війні 1941–1945 років, особисту мужність і героїзм, виявлені в Берлінській операції та встановленні Прапора Перемоги над рейхстагом Указом Президента України Віктора Ющенка Олексію Бересту посмертно присвоєно звання Героя України з присвоєнням ордена Золотої Зірки.


Виконавчий апарат обласної ради