Санаторій «Руська Поляна» надає дітям медичну і психологічну реабілітацію

03 квітня 2019, 13:48

Тетяна Калиновська, «Черкаський край», №15, 3 квітня 2019 року

Здавна санаторії створювалися для лікування хворих на туберкульоз. Це вже пізніше виникли здравниці інших профілів. А все тому, що лікування туберкульозу – справа довготривала і потребує контролю за якістю та безперервністю лікувального процесу. Задля цього в Черкаській області одним із перших у краї 60 років тому організували санаторій «Руська Поляна». Понад три десятки літ заклад очолює Леонід Іванович Лащенко, який має вищу атестаційну категорію з організації і управління охороною здоров'я та по дитячій фтизіатрії.

Здравниця першої категорії

Комунальний заклад «Обласний дитячий спеціалізований санаторій «Руська Поляна» Черкаської обласної ради розрахований на 160 ліжок для лікування та реабілітації дітей групи ризику захворювання туберкульозом від трьох до вісімнадцяти років. Заснований у 1957 році рішенням Черкаської обласної ради народних депутатів. За час існування тут пройшли лікування та реабілітацію понад 120 тисяч хворих дітей. Працює здравниця в цілорічному режимі.

Це сучасний лікувально-профілактичний заклад третинного рівня медичної допомоги. На 8 гектарах заповідної зони соснового лісу розташувалося дитяче оздоровче містечко з 15 корпусів: три спальних, лікувальне відділення, їдальня, школа, клуб, господарчі споруди, дитячі майданчики. Сучасно вмебльовані кімнати розраховані на двох, трьох та чотирьох осіб, частина з них оснащені кондиціонерами та душовими кабінами.

У комплексі працюють стоматологічний, рентгенологічний кабінети, ЛФК та масажу, фітотерапії, лазеротерапії, електролікування, водогрязелікування, гапокамера (соляна печера). Лабораторією проводяться клінічні та біохімічні обстеження. Лікарі вищої та першої кваліфікаційної категорії мають великий досвід роботи у дитячій фтизіатрії. Санаторій акредитований на першу категорію.

Нові методики лікування та психологічної реабілітації

Упродовж останніх трьох років тут впроваджено 19 нових методик лікування та діагностики. Заклад у процесі впровадження програми «Чиста лікарня безпечна для пацієнта». Лікувальне харчування – шість разів на добу згідно з віковими нормами та фізіологічними потребами дитячого організму.

Під час тривалого перебування в санаторії школярі здобувають знання. В навчальний період за програмою загальноосвітньої середньої школи працює навчальний заклад І-ІІ ступенів. Школа забезпечує диференційоване навчання дітей за програмами шкіл з різними рівнями навчання, за потреби надаються індивідуальні консультації.

Здійснюється психолого-корекційна допомога для реабілітації дітей, які потерпають від складних життєвих обставин. Серед новітніх методів, що застосовуються педагогами санаторію, – арт-терапія, казкотерапія, майстер класи, квест-ігри. Окрім навчання, діти активно розвиваються творчо: виготовляють ляльки-мотанки, вироби з атласних стрічок, прикраси, маски, квілінг. Для навчання й дозвілля в санаторії встановлено нову сцену, літній павільйон, зелений клас, облаштовано два майданчики: дитячий для дошкільного та молодшого шкільного віку й спортивний для дітей середнього та старшого шкільного віку.

Спільна справа

Санаторій з 60-річною історією має привабливий вигляд. За останні роки з допомогою різних джерел фінансування тут оновлюються будівлі, модернізується обладнання. Своїми успіхами в подоланні дитячого туберкульозу в області комунальний заклад завдячує Черкаській обласній раді, адже лікування дітей забезпечує держава.

До спільної справи в подоланні туберкульозу долучається багато громадських організацій та людей, небайдужих до здоров'я підростаючого покоління. Завдяки співпраці з іноземними організаціями закладом було успішно освоєно кілька міжнародних грантів. За рахунок міжнародної субсидії та спонсорів, зокрема, повністю реконструйовано спальний корпус № 3 для лікування хворих дітей з особливими потребами, відділення переоснащені новими сучасними функціональними ліжками виробництва Франції з ортопедичними матрацами, оновлено меблі для навчальних класів. Вагому допомогу санаторій отримує від Ротарі клубу «Черкаси-Центр», за його підтримки придбано санітарний автомобіль «Renault Logan MCV» та біохімічний аналізатор «BioChem SA».

Понад півстоліття шефство над закладом здійснює місцеве СТОВ «Зоря». За словами головного лікаря Леоніда Лащенка, керівник господарства, депутат Черкаської районної ради Іван Дарієнко – меценат із великим серцем та доброю душею, людина, яка не може стояти осто­ронь людської біди. Завдяки його піклуванню санаторій завжди забезпечений продуктами харчування за пільговими цінами. Адже маленькі пацієнти потребують якісних овочів, м'яса, молока, круп та багато іншого. Жодне дитяче свято не обходиться без щедрих подарунків Івана Йосиповича.

За програмою енергозбереження протягом 2016-2018 років у всіх корпусах санаторію замінили вікна на металопластикові; капітально відремонтували дахи приміщень спального корпусу №1 та школи.

Санаторій може працювати в режимі повної автономії. Проведено капітальний ремонт системи водозабезпечення з заміною водонапірної башти. Введено в експлуатацію локальні очисні споруди та станцію біологічної очистки каналізаційних стоків, що є важливою умовою в забезпеченні охорони навколишнього середовища. Котельня оснащена твердопаливними котлами СЕТ-250 та СЕТ-800 (альтернативний вид палива).

Туберкульоз вражає в дитячому віці

Санаторій «Руська Поляна» – один із небагатьох в Україні має типовий устрій. Це сучасний медичний заклад, в якому створені умови для діагностики, лікування, відпочинку, навчання хворих дітей. Адже туберкульоз майже завжди починається в дитячому віці, а у дорослих, як правило, виявляється загострення старих вогнищ дитячого туберкульозу.

– Кожна дитина, яка поступає до нас, проходить повне обстеження. – переповідає специфіку роботи комунального закладу Леонід Лащенко. – Ми маємо клінічну й біохімічну лабораторії, сучасні аналізатори, рентген-кабінет. Якщо ж дітей потрібно обстежити додатково, можемо користуватися лабораторіями обласного тубдиспансеру, консультаціями їхніх спеціалістів. Навіть коли дитині потрібно зробити комп'ютерну томографію, а це обстеження коштує дорого, у нас є можливість безкоштовно його проходити в медичному центрі «ЛУР». Крім того, діти у нас отримують усі фізіотерапевтичні процедури, інгаляції, тепло-, водо-, світлолікування, відвідують соляну шахту.

Перевагою санаторію є розташування за межами населеного пункту, в лісовій рекреаційній зоні, правильне зонування території та відповідне розміщення корпусів.

- Після проведення реформування первинної медичної ланки санаторій удосконалив відбір хворих дітей, що дало можливість сімейним лікарям за необхідності направляти дітей на санаторне лікування, – зазначає Леонід Іванович. – Повне обстеження такі діти проходять у санаторії. Хочу наголосити, що раннє виявлення та своєчасні профілактичні заходи серед дітей групи підвищеного ризику захворювання на туберкульоз дозволяють не тільки попередити його виникнення у дітей і дорослих, а й значно (у сотні разів) зменшити витрати на лікування й утримання хворих на туберкульоз. Тобто дитячий санаторій «Руська Поляна» є надійним бар'єром у стримуванні поширення епідемії туберкульозу в області.

«Душа болить віддавати їх назад у горе-родини»

– Згідно з новою стратегією протидії захворювання на туберкульоз, що готується до затвердження, у 2019 році йде пілотування проекту, котрий передбачає лікування хворих на туберкульоз амбулаторно, – ділиться тривогами головний лікар закладу. – У нас постає непросте запитання: як за таких умов будуть лікуватися діти з соціально незахищених сімей, діти-сироти? Адже переважна кількість дітей, що проходять лікування в нашому санаторії (майже 75%) – це діти, які потрапили в складні життєві обставини, діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. що перебувають у притулках, інтернатах, дитячих будинках сімейного типу, прийомних сім'ях та сім'ях опікунів. Також хворі на туберкульоз діти часто живуть в асоціальних сім'ях, де відсутні елементарні умови для проживання та харчування. Яким чином такі діти зможуть якісно харчуватися та лікуватися від туберкульозу в таких сім'ях?

Працівники санаторію розповідають, що в їхній здравниці такі діти отримують і медичну, і психологічну реабілітацію. Перед колективом стоїть завдання в прямому сенсі їх відмити, відгодувати, відігріти їхні замерзлі душі. Вдома вони часто страждають від батьківського знущання: побоїв, злослів'я, байдужості. У шкільному колективі також стають вигнанцями та об'єктами насмішок і знущань. Потрапивши у зовсім нове середовище, де ніхто не знає ані сім'ю, ані інші подробиці їхнього життя, такі дітки з часом оживають. Стараннями колективу санаторію вони привчаються до елементарних гігієнічних навичок, стають охайними, при потребі отримують гарний одяг, який небайдужі працівники та спонсори регулярно надають у заклад. Педагоги працюють над вихованням гарних манер, намагаються виявити таланти дитини. Велику роль у соціальній адаптації та реабілітації відіграє психолог, який працює з кожною проблемною дитиною. Через деякий час дітей не впізнати. Вони співають, танцюють, активні в розважально-виховних заходах і спортивних змаганнях. Досягають успіхів та отримують нагороди, розкриваються і розцвітають, зростає їх самооцінка. «Іноді душа болить віддавати їх назад у горе-родини», – резюмує Леонід Лащенко.