Працівники екстреної медичної допомоги прибудуть до хворого за будь-яких умов

09 лютого 2021, 11:19

Цього року COVID-19 став викликом всьому людству і лікарі стали на першій лінії захисту, рятуючи життя інших, ставлячи під загрозу власне. У числі перших, хто зустрічає коронавірусну загрозу – КНП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Черкаської обласної ради», яку очолює вже декілька років Ігор Фесун. Саме працівники Центру екстренки перебувають в епіцентрі різних хвороб, рятуючи пацієнтів у невідкладних станах. Хворі знають, що і в дощ, і в сніг, і в будь-яку негоду та, незважаючи на будь-які обставини, швидка допомога обов’язково прибуде за викликом. Як це вдається колективу, які проблеми постають перед керівництвом підприємства, що вдалося реалізувати останніми роками, щоб вдосконалити діяльність швидкої допомоги,  – про це наша розповідь нижче. Отже, про обласну службу «швидкої» в цифрах і фактах.

Про структуру. До складу «ОЦЕМД та МК ЧОР» входять 5 станцій екстреної/швидкої медичної допомоги: Лівобережна, Черкаська, Смілянська, Звенигородська та Уманська. Структурними підрозділами станцій є 16 підстанцій, 18 пунктів постійного базування та 7 пунктів тимчасового базування бригад екстреної медичної допомоги.

Про функціонування диспетчерської. У лютому 2020 року в складі Центру розпочало роботу Оперативно-диспетчерське управління. ОДУ відкрили за кошти Державного фонду регіонального розвитку, наданими на умовах співфінансування з обласним бюджетом. На будівництво із держбюджету затвердили 6,6 млн гривень, з обласного – 4,1 млн гривень. А в  загальному на потреби підприємства у 2020 році з обласного бюджету було виділено понад 12 млн 260 тисяч гривень.

У приміщенні зробили капітальний ремонт та облаштували 12 робочих місць для фахівців, зокрема, серверну та кімнату для співробітників.

«Обласне диспетчерське управління Центру опрацьовує близько 1200 дзвінків на добу. Облаштування єдиної диспетчерської дало змогу вдосконалити прийом викликів від громадян та забезпечити взаємодію між бригадами швидкої допомоги.В цілодобовому режимі диспетчери фіксують звернення, записують основні скарги, адресу. І далі виклик вже йде до диспетчера напрямку, який надсилає до місця події найближчу бригаду. В цей час диспетчер прийому виклику продовжує опитувати того, хто телефонує, аби уточнити деталі. Цю додаткову інформацію медики отримують уже дорогою до пацієнта», – розповідає директор Центру Ігор Фесун. – «Крім цього, фахівці мають можливість дистанційно відстежити стан та роботу бригад, їхню завантаженість, етапи госпіталізації пацієнта, ознайомитися з картою виклику тощо. Також система дозволяє визначити відстань та час прибуття бригади ЕМД до людини, яка потребує допомоги, бо ж на усіх автомобілях встановлені GPS-трекери».

Навчально-тренувальний відділ. В системі екстреної допомоги області діє один із найкращих навчально-тренувальних відділів України. Всі інструктори НТВ пройшли спеціальну підготовку та мають сертифікати Міністерства охорони здоров’я України, п’ять із них мають ще й сертифікати Європейської ради реанімації – а це дозволяє навчати охочих за міжнародними стандартами. Щороку у навчально-тренувальному відділі значна кількість медичних та немедичних працівників вдосконалює навички надання екстреної медичної допомоги.

Зараз у тренувальному відділі є кілька програм. Медичні працівники постійно удосконалюють навички надання невідкладної медичної допомоги на до госпітальному етапі (реанімація, інтубація, конікотомія та ін.). Для професійних груп – наприклад, рятувальників, поліцейських – передбачена 48-годинна програма навчання. Загалом всі бажаючі можуть пройти курс навчання при кровотечах, травмах, опіках, втраті свідомості та інших невідкладних станах. Для цього у навчально-тренувальному відділі наявне все необхідне матеріально-технічне забезпечення: обладнання, манекени. Найголовніше, що навчання надання першої медичної та немедичної допомоги проходить в умовах, наближених до реального життя.

Про працівників. У Центрі працює 1294 особи. Зокрема, 84 лікаря з медицини невідкладних станів, 651 фельдшер з МНС та 420 водіїв швидкої допомоги, інші – молодший медичний персонал та немедичні працівники. Щоденно в Черкаській області чергує 101 бригада екстреної медичної допомоги: 25 лікарських та 76 фельдшерських. Всі бригади повністю забезпечені всім необхідним обладнанням, медикаментами та виробами медичного призначення для надання екстреної медичної допомоги населенню області.

«Із початком пандемії навантаження на екстренку зросло. Викликів насправді дуже багато, хоча варто сказати, що їх було чимало завжди. На жаль, часто люди викликають «швидку», коли в цьому немає потреби. Але це завжди було в нашій роботі. Шкода, що часто пацієнти не розуміють, що «швидка» – не таксі і не поліклініка на колесах. І поки медики екстренки витрачають час на «млосно в грудях, болить вухо чи потрапило щось у око», вони можуть не встигнути врятувати тих, хто перебуває у критичному стані», – зазначає Ігор Фесун.

Про технічне оснащення. Автопарк Центру складається зі 101 автомобіля, які працюють на лінії, 4-х авто Відділу реагування на надзвичайні ситуації та виїзної консультативної допомоги та 25% резервних автомобілів на випадок несправності чи ремонту виїзних автомобілів «швидкої».

У оснащенні наявні старі УАЗи й нові реанімобілі класу «B» та «C». У сільській місцевості автомобілі УАЗ «виручають», бо повнопривідних автомобілів на базі іномарок наразі немає, а УАЗи мають більшу прохідність в умовах бездоріжжя.

Центр має свою ремонтну-експлуатаційну базу, де проводять технічне обслуговування, а також поточний або капітальний ремонт автомобілів екстренки. У автомобільно-експлуатаційному відділі є електроцех, зварювальні цехи, оглядові ями. Механік, автоелектрик, зварювальник, токар, автослюсарі займаються своєчасним та якісним ремонтом автівок, щоб ті були завжди на ходу.

Наприкінці 2020-го якраз під новий рік завдяки коштам НСЗУ Центром було придбано 20 нових оснащених автомобілів екстреної медичної допомоги класу «В» та 1 автомобіль класу «С». На нових авто вже чергують бригади в різних районах Черкаської області. Ці автомобілі задіяні для бригад екстренки, які займаються безпосередньо пацієнтами з COVID-19.

Працівники Центру постійно працюють над удосконаленням умінь надання невідкладної медичної допомоги. Адміністрація – над покращенням умов праці та над забезпеченням медиків усім необхідним для повноцінного та якісного надання екстреної медичної допомоги жителям області.


Виконавчий апарат обласної ради